Rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej wykorzystują Palo Santo na wiele sposobów. Olejek pozyskany ze świętego drzewa oraz aromatyzowana żywica, często wykorzystywane są na różne dolegliwości, takie jak ból brzucha, zmiękczanie skóry przy bólach stawowych, stany zapalne. Drzewo wspiera nasz organizm podczas występowania przeziębień, grypy, astmy, migreny, oraz choroby lokomocyjnej. Palo Santo może ułatwiać trawienie, redukować stany zapalne oraz wspomagać układ immunologiczny. Mieszkańcy Peru i Ekwadoru przygotowują różne herbatki i nalewki z domieszką Palo Santo, które mają właściwości wspomagające układ trawienny.

Również w kosmetologii Palo Santo znalazło swoje zastosowanie. Limonen dodawany do kremów, wspomaga wchłanianie się substancji, dodawany do mydeł i pilingów – pomaga oczyszczać ciało. Często Palo Santo również jest inspiracją w tworzeniu nowych zapachów perfum.

Aby wydobyć zapach z kawałków drewna Palo Santo, należy podpalić drewno na 30 sekund i zgasić. Po zgaszeniu drewienka powstaje dym, który służy między innymi do okadzenia siebie, bliskich osób, okadzenia pomieszczenia oraz do rytualnych ceremonii. Zapalone drewno łatwo się gasi, dzięki czemu, Palo Santo w przeciwieństwie do innych kadzideł, można używać kilkukrotnie, nie spalając od razu całego kawałka.

Palo Santo dostępne jest w różnych postaciach. Najczęściej spotyka się w formie drewienek, które są najwygodniejsze w użyciu. Jednak popularną formą są trociny, stożki oraz olejek. Zapach, jaki wydobywa się ze świętego drewna to połączenie słodkiej nuty różano-żywicznej, mięty i cytrusów.